3000-Yard & 6000-Yard ePostal National Championships Oregon LMSC Results 2016


Club scoring for both the 3000 yard & the 6000 yard ePostals:  Club point scoring is calculated based on Quality Points, which is the ratio of each individual time to the current USMS Record for the gender & age group and expressed as the three-digit number following each individual time in the results.  The faster the swim the more Quality Points a swimmer earned.  Club totals are the sum of the quality points of its swimmers.  Since every swimmer receives quality points, every swimmer counts!

 

3000-Yard ePostal National Championships

Oregon LMSC Results 2016

Place numbers are national places

OR = Oregon Record; NR = National Record

* = Oregon All-Time Top Twelve Time

 

Women 25-29

16   Hsieh, Rachel                29   EA                      50:57.80            636

Women 30-34

4      Matem, Leia                  32   EA                    41:15.16*            792

16   Callahan, Amanda        34   NCMS               46:59.69            695

Women 35-39

4      Pryor, Evelyn                 39   CAT                 41:51.99*            786

Women 40-44

1      Nelson, Sara                  43   COMA       35:02.88* OR            950

6      Jajewski, Suzy               41   ORM                40:39.52*            819

W omen 45-49

5      Pettit, Jayette               49   CAC                 40:00.80*            847

8      Salton, Gillian                48   COMA               41:34.00            815

Women 50-54

18   Gervais, Jennifer          51   CAT                   45:59.18            752

34   Hyland, Kim                   54   EA                      53:37.33            645

35   Bell, Maureen               51   OR-un               53:56.88            641

37   Hake, Lisa                      54   COMA               57:00.00            606

38   Sullivan, Kate                52   EA                      57:35.12            601

43   Stormshack, Beth         50   OR-un            1:00:47.70            568

Women 55-59

18   Fox, Christina                55   CAT                 48:42.00*            748

37   Hynes-Petty, Katie       56   EA                      57:40.35            632

41   Richards, Nancy            58   COMA               59:57.99            607

Women 60-64

1      Crabbe, Colette            59   ORM                38:52.36*            965

8      Summers, Jeanna        62   ORM                  46:25.41            808

24   White, Sue                     61   COMA           1:01:14.99            613

27   Moses, Laurie                63   EA                  1:02:48.43            597

28   Shuman, Connie          60   COMA           1:03:08.44            594

Women 70-74

1      Sherman, Pat                71   COMA             56:26.00*            808

3      Christiansen, Lynda     72   EA                 1:01.22.84*            743

6      Newton, Gail                 72   EA                  1:29:18.92            511

 

Men 35-39

3      Miller, Matt                    39   RVM                  35:07.84            862

Men 40-44

17   Gordon, Barry                42   EA                      43:10.39            705

Men 45-49

4      Frost, Mark                     49   CGM                  36:47.18            846

18   Tujo, Christian               45   COMA               41:55.00            743

33   Bednorz, Mark              45   COMA               49:16.00            632

35   Cooper, Matt                 47   EA                      52:24.46            594

Men 50-54

1      Lussier, Hardy               51   COMA       32:09.06* OR            984

3      Chalmers, John            53   EA                    38:19.40*            825

6      McNamara, Tank          53   COMA               42:56.75            736

16   Livengood, David         53   ORM                  49:33.45            638

Men 55-59

4      Seton, John                   58   EA                    38:05.06*            854

19   Voeller, Jan                   55   COMA               44:15.00            735

25   Graeber, Doug              57   COMA               46:27.99            700

32   Jackson-Gistelli, Richard       55                                 EA   49:19.12           660

42   Lane, Mark                     59   COMA               59:31.99            546

Men 60-64

13   Richardson, Brooks      63   COMA               43:31.00            780

14   Yensen, Kermit             63   COMA               43:54.00            773

Men 65-69

4      Bruce, Bob                     68   COMA             39:51.21*            912

6      Johnson, Steve             68   EA                      42:46.52            850

Men 70-74

7      Foges, John                   72   COMA             55:23.56*            691

Men 75-79

1      Mohr, Ralph                   75   COMA             48:22.00*            814

Men 80-84

1      Radcliff, Dave               82   THB                   45:37.91            920

5      Thayer, George             80   COMA          1:16:48.99*            547

Men 90-94

1      Lamb, Willard                93   ORM              1:04:22.15            950

 

Relays

Women 25+:  3 x 3000

6      OREG (Hsieh, Callahan, Matern)                                  2:19:12.65

Women 35+:  3 x 3000

1      OREG (Pryor, Jajewski, Nelson)                                   1:57:33.40

Women 45+:  3 x 3000

3      OREG (Gervais, Salton, Pettit)                                      2:07:33.98

Women 55+:   3 x 3000

3      OREG (Fox, Summers, Crabbe)                                    2:13:59.77

Women 65+:  3 x 3000

2      OREG (Newton, Chrisiansen, Sherman)                     3:27:07.76

 

Men 35+:  3 x 3000

1      OREG (Frost, Miller, Lussier)                                  1:44:04.08  OR

Men 45+:  3 x 3000

4      OREG (McNamara, Tujo, Chalmers)                            2:03:11.15

Men 55+:  3 x 3000

5      OREG (Yensen, Richardson, Seton)                             2:05:30.06

Men 65+:  3 x 3000

2      OREG (Radcliff, Johnson, Bruce)                                 2:08:15.64

Men 75+:  3 x 3000

1      OREG (Thayer, Lamb, Mohr)                                         3:09:33.14

Mixed 25+:  4 x 3000

5      OREG (Pryor, Matern, McNamara, Tujo)                     2:47:57.91

Mixed 35+:  4 x 3000

1      OREG (Jajewski, Nelson, Miller, Lussier)             2:22:59.30  OR

Mixed 45+:  4 x 3000

2      OREG (Salton, Pettit, Chalmers, Frost)                        2:36:41.38

Mixed 55+:  4 x 3000

3      OREG (Summers, Crabbe, Bruce, Seton)                   2:08:15.64

Mixed 65+:  4 x 3000

2      OREG (Christiansen, Sherman, Radcliff, Johnson)  3:26:13.27

 

Combined National Club Scores

Place     Club                         Number of swimmers           Points

1             Palm Beach Masters              130                                87,278

2             Ft Lauderdale Masters             92                                66,364

3             Oregon Masters                    49                                30,075

 

Top Twelve:  To help settle the side wagers concerning who had the best 3000 swim—across gender and age group lines—here is the list of the top 12 swimmers by Quality Points:

Place     Name                                        Points

1              Hardy Lussier                                 984

2              Collette Crabb                               965

3t            Sara Nelson                                    950

3t            Willard Lamb                                  950

5              Dave Radcliff                                 920

6              Bob Bruce                                       912

7              Matt Miller                                      862

8              John Seton                                     854

9              Steve Johnson                               850

10           Mark Frost                                       846

11           Jayette Pettit                                 847

12           John Chalmers                              825

 

6000-Yard ePostal National Championships

Oregon LMSC Results 2016

Place numbers are national places

OR = Oregon Record; NR = National Record

* = Oregon All-Time Top Twelve Time

Women 30-34

6      Callahan, Amanda        34   NCMS          1:37:50.33*            689

Women 40-44

3      Jajewski, Suzy               41   ORM             1:25:08.98*            808

Women 45-49

2      Pettit, Jayette               49   CAC             1:24:30.31*            767

Women 50-54

13   Sullivan, Kate                52   EA                 1:58:16.85*            592

Women 70-74

1      Sherman, Pat                71   COMA   1:58:08.00* OR            846

 

Men 30-34

4      Stadnisky, Michael       33   EA                 1:44:50.00*            620

Men 35-39

2      Miller, Matt                    39   RVM               1:13:25.37            846

Men 45-49

2      Frost, Mark                     49   CGM              1:15:19.27            847

11   Tujo, Christian               45   COMA          1:25:28.00*            746

Men 50-54

2      Lussier, Hardy               51   COMA   1:06:48.25* OR            974

Men 55-59

6      Graeber, Doug              57   COMA          1:32:41.04*            721

Men 60-64

7      Richardson, Brooks      63   COMA           1:31:47.00            750

Men 65-69

3      Bruce, Bob                     68   COMA          1:22:56.18*            917

Men 70-74

4      Foges, John                   72   COMA           2:01:00.47            661

Men 80-84

1      Radcliff, Dave               82   THB                1:34:04.58            920

 

Relays

Women 25+:  3 x 6000

3      OREG (Callahan, Jajewski, Pettit)                                4:27:29.62

 

Men 35+:  3 x 6000

1      OREG (Frost, Miller, Lussier)                                         3:35:32.89

Men 45+:  3 x 6000

3      OREG (Graeber, Richardson, Tujo)                              4:29:56.04

Men 65+:  3 x 6000

2      OREG (Foges, Radcliff, Bruce)                                      4:58:01.23

 

Mixed 25+:  4 x 6000

4      OREG (Sherman, Callahan, Bruce, Frost)                    6:14:13.78

Mixed 35+:  4 x 6000

1      OREG (Jajewski, Pettit, Miller, Lussier)                       5:09:52.91

 

Combined National Club Scores:

Place     Club                               Number of Swimmers              Points

1              Palm Beach Masters                    34   25,523

2              Ft Lauderdale Masters                 28   20,546

3              Oregon Masters                        15   11,704

 

Top Twelve:  To help settle the side wagers concerning who had the best 6000 swim—across gender and age group lines—here is the list of the top 12 swimmers by Quality Points:

Place     Name                                        Points

1              Hardy Lussier                                 974

2              Dave Radcliff                                 920

3              Bob Bruce                                       917

4              Mark Frost                                       847

5t            Pat Sherman                                  846

5t            Matt Miller                                      846

7              Suzy Jajewski                                 808

8              Jayette Pettit                                 767

9              Brooks Richardson                        750

10           Christian Tujo                                 746

11           Doug Graeber                                721

12           Amanda Callahan                          689

Leave a comment

Your email address will not be published.