Licensed to Columbia Gorge Masters         HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 11/15/2014
               Hood River Short Course Meters Meet - 11/15/2014                
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ratto, Mia J              22 UC37-37                39.59      41.60  
 
Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gonser, Becca             19 Central Washngtn-35  1:24.00    1:21.12  
                  38.19     1:21.12 (42.93)                                        
  2 Moore, Victoria           22 Central Washngtn-35  1:30.00    1:21.72  
                  38.07     1:21.72 (43.65)                                        
  3 Ratto, Mia J              22 UC37-37              1:20.35    1:38.14  
                  46.96     1:38.14 (51.18)                                        
 
Women 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dugan, Kylie              19 Central Washngtn-35  3:30.00    3:32.55  
                  49.49     1:45.01 (55.52)     2:40.38 (55.37)     3:32.55 (52.17)
 
Women 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lemke, Savannah           22 Central Washngtn-35  1:20.00    1:18.96  
                  38.22     1:18.96 (40.74)                                        
 
Women 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stelzer, Sydney           24 Oregon-37              50.00      48.84  
  2 Moore, Victoria           22 Central Washngtn-35    45.00      49.12  
 
Women 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ratto, Mia J              22 UC37-37              2:01.49    2:03.79  
                  55.99   2:03.79 (1:07.80)                                        
 
Women 18-24 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stelzer, Sydney           24 Oregon-37            3:45.70    3:52.63  
                  52.52     1:50.86 (58.34)   2:51.16 (1:00.30)   3:52.63 (1:01.47)
 
Women 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gonser, Becca             19 Central Washngtn-35    46.20      43.34  
 
Women 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lemke, Savannah           22 Central Washngtn-35  1:18.00    1:17.76  
                  35.49     1:17.76 (42.27)                                        
 
Women 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Dugan, Kylie              19 Central Washngtn-35  2:45.00         DQ  
                  51.74                                                            
 
Women 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lemke, Savannah           22 Central Washngtn-35  2:49.00    2:50.21  
                  35.55     1:19.72 (44.17)     2:10.63 (50.91)     2:50.21 (39.58)
 
Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stacy, Jessica            25 Oregon-37              36.00      37.77  
 
Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stacy, Jessica            25 Oregon-37              31.00      31.14  
 
Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stacy, Jessica            25 Oregon-37            1:10.00    1:12.79  
                  33.94     1:12.79 (38.85)                                        
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arora, Sasha              33 Oregon-37            1:00.00      50.42  
 
Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stone, Lara J             34 Oregon-37            1:08.00    1:12.29  
                  34.83     1:12.29 (37.46)                                        
 
Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stone, Lara J             34 Oregon-37            2:25.00    2:36.39  
                  34.80     1:14.16 (39.36)     1:55.14 (40.98)     2:36.39 (41.25)
 
Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Stone, Lara J             34 Oregon-37            2:29.00         DQ  
                  38.46     1:23.93 (45.47)     2:17.74 (53.81)                    
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skinner, Sonja            38 Oregon-37              29.14      29.61  
  2 Jackson, Maresa           35 Oregon-37              32.14      31.54  
  3 Grassman, Emily           37 Oregon-37              47.40      48.30  
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grassman, Emily           37 Oregon-37            1:50.90    1:54.96  
                  53.39   1:54.96 (1:01.57)                                        
 
Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson, Maresa           35 Oregon-37              37.20      37.05  
 
Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson, Maresa           35 Oregon-37            1:18.49    1:19.11  
                  38.41     1:19.11 (40.70)                                        
 
Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grassman, Emily           37 Oregon-37            1:02.13      59.95  
 
Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grassman, Emily           37 Oregon-37            2:05.00    2:11.14  
                1:00.90   2:11.14 (1:10.24)                                        
 
Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skinner, Sonja            38 Oregon-37              31.64      32.53  
 
Women 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skinner, Sonja            38 Oregon-37            1:11.25    1:11.41  
                  32.88     1:11.41 (38.53)                                        
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson, Maresa           35 Oregon-37            1:21.53    1:21.12  
                  37.32     1:21.12 (43.80)                                        
  2 Grassman, Emily           37 Oregon-37            2:00.00    2:09.24  
                1:03.34   2:09.24 (1:05.90)                                        
 
Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skinner, Sonja            38 Oregon-37            2:42.14    2:44.02  
                  33.50     1:16.66 (43.16)     2:04.90 (48.24)     2:44.02 (39.12)
  2 Jackson, Maresa           35 Oregon-37            3:01.12    2:51.92  
                  38.23     1:19.69 (41.46)     2:13.57 (53.88)     2:51.92 (38.35)
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mcclafferty, Christine    41 Oregon-37              31.17      30.81  
  2 Wily, Marcie              40 Oregon-37              30.69      31.22  
  3 Nobbs, Cassie A           43 Oregon-37              40.00      37.34  
  4 Winter, Neva J            41 Oregon-37              44.98      44.57  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wily, Marcie              40 Oregon-37            1:09.10    1:10.38  
                  33.23     1:10.38 (37.15)                                        
  2 Nobbs, Cassie A           43 Oregon-37            1:35.00    1:28.13  
                  41.43     1:28.13 (46.70)                                        
  3 Winter, Neva J            41 Oregon-37            1:35.40    1:38.48  
                  46.24     1:38.48 (52.24)                                        
  4 Harrison, Elizabeth A     40 Oregon-37            1:44.00    1:49.11  
                  53.77     1:49.11 (55.34)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edwards, Bonnie B         42 Oregon-37            2:50.00    2:42.46  
                  39.23     1:20.99 (41.76)     2:02.20 (41.21)     2:42.46 (40.26)
  2 Nobbs, Cassie A           43 Oregon-37            3:20.00    3:00.97  
                  43.38     1:28.45 (45.07)     2:15.43 (46.98)     3:00.97 (45.54)
  3 Harrison, Elizabeth A     40 Oregon-37            3:41.00    3:48.13  
                  54.18     1:51.98 (57.80)     2:50.61 (58.63)     3:48.13 (57.52)
 
Women 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edwards, Bonnie B         42 Oregon-37           11:51.00   11:40.17  
                  40.27     1:23.91 (43.64)     2:08.06 (44.15)     2:52.17 (44.11)
        3:36.63 (44.46)     4:21.30 (44.67)     5:05.69 (44.39)     5:50.02 (44.33)
        6:34.25 (44.23)     7:18.39 (44.14)     8:02.19 (43.80)     8:45.89 (43.70)
        9:29.99 (44.10)    10:14.16 (44.17)    10:57.81 (43.65)    11:40.17 (42.36)
  2 Nobbs, Cassie A           43 Oregon-37           14:00.00   13:19.15  
                  43.56     1:31.62 (48.06)     2:22.19 (50.57)     3:12.65 (50.46)
        4:04.34 (51.69)     4:55.02 (50.68)     5:46.07 (51.05)     6:36.62 (50.55)
        7:27.99 (51.37)     8:18.41 (50.42)     9:08.39 (49.98)     9:58.56 (50.17)
       10:48.76 (50.20)    11:39.88 (51.12)    12:31.19 (51.31)    13:19.15 (47.96)
  3 Harrison, Elizabeth A     40 Oregon-37           15:49.00   15:49.26  
                  56.19     1:55.11 (58.92)     2:54.69 (59.58)   3:54.83 (1:00.14)
        4:54.45 (59.62)     5:54.16 (59.71)   6:54.50 (1:00.34)     7:54.44 (59.94)
        8:54.33 (59.89)   9:54.89 (1:00.56)  10:55.25 (1:00.36)    11:55.22 (59.97)
     12:55.34 (1:00.12)    13:55.23 (59.89)    14:53.22 (57.99)    15:49.26 (56.04)
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ready, Jodi R             43 Oregon-37              46.95      47.37  
 
Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wily, Marcie              40 Oregon-37            1:18.50    1:19.21  
                  37.94     1:19.21 (41.27)                                        
  2 Ready, Jodi R             43 Oregon-37            1:55.00    1:37.77  
                  49.31     1:37.77 (48.46)                                        
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ready, Jodi R             43 Oregon-37              50.00      49.12  
 
Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mcclafferty, Christine    41 Oregon-37              33.43      32.32  
  2 Ready, Jodi R             43 Oregon-37              41.43      41.42  
 -- Harrison, Elizabeth A     40 Oregon-37              57.00         DQ  
 
Women 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mcclafferty, Christine    41 Oregon-37            1:14.20    1:12.50  
                  34.26     1:12.50 (38.24)                                        
  2 Wily, Marcie              40 Oregon-37            1:16.50    1:18.82  
                  35.95     1:18.82 (42.87)                                        
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edwards, Bonnie B         42 Oregon-37            1:23.00    1:28.50  
                  41.12     1:28.50 (47.38)                                        
  2 Ready, Jodi R             43 Oregon-37            1:34.69    1:34.42  
                  45.35     1:34.42 (49.07)                                        
  3 Nobbs, Cassie A           43 Oregon-37            1:45.00    1:40.38  
                  50.10     1:40.38 (50.28)                                        
 -- Winter, Neva J            41 Oregon-37            2:00.00         DQ  
                  54.09                                                            
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Decker, Mary Ann          46 Oregon-37            1:00.00      44.87  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Decker, Mary Ann          46 Oregon-37            2:05.00    1:49.19  
                  50.40     1:49.19 (58.79)                                        
 
Women 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mack, Jaime K             47 Oregon-37           14:27.00   14:34.76  
                  50.52     1:46.29 (55.77)     2:43.71 (57.42)     3:41.10 (57.39)
        4:38.05 (56.95)     5:33.76 (55.71)     6:29.27 (55.51)     7:24.40 (55.13)
        8:18.94 (54.54)     9:13.10 (54.16)    10:08.21 (55.11)    11:02.64 (54.43)
       11:55.65 (53.01)    12:49.95 (54.30)    13:43.94 (53.99)    14:34.76 (50.82)
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Mack, Jaime K             47 Oregon-37              55.00         DQ  
 
Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gonzalez, Shirlene A      45 Oregon-37            1:41.10    1:43.28  
                  50.61     1:43.28 (52.67)                                        
 
Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Asch, Jill Marie M        48 Oregon-37              38.32      39.03  
  2 Decker, Mary Ann          46 Oregon-37            1:05.00      52.57  
 
Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Asch, Jill Marie M        48 Oregon-37            1:27.26    1:29.40  
                  41.64     1:29.40 (47.76)                                        
  2 Gonzalez, Shirlene A      45 Oregon-37            1:55.10    1:42.83  
                  50.05     1:42.83 (52.78)                                        
  3 Decker, Mary Ann          46 Oregon-37            2:15.00    1:58.55  
                  54.14   1:58.55 (1:04.41)                                        
 
Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mack, Jaime K             47 Oregon-37              44.00      45.73  
 
Women 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gonzalez, Shirlene A      45 Oregon-37            1:40.10    1:48.43  
                  47.51   1:48.43 (1:00.92)                                        
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Asch, Jill Marie M        48 Oregon-37            1:16.00    1:16.58  
                  35.32     1:16.58 (41.26)                                        
  2 Mack, Jaime K             47 Oregon-37            1:40.00    1:43.91  
                  51.16     1:43.91 (52.75)                                        
  3 Decker, Mary Ann          46 Oregon-37            2:20.00    1:58.00  
                  58.55     1:58.00 (59.45)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gonzalez, Shirlene A      45 Oregon-37            3:41.11    3:26.35  
                  46.41     1:41.82 (55.41)     2:38.68 (56.86)     3:26.35 (47.67)
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welty-Fick, Carolyn L     50 Oregon-37              38.66      39.26  
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fox, Christina M          54 Oregon-37            1:27.00    1:25.12  
                  41.21     1:25.12 (43.91)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fox, Christina M          54 Oregon-37            3:17.00    3:07.42  
                  43.60     1:30.53 (46.93)     2:18.91 (48.38)     3:07.42 (48.51)
 
Women 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delmage, Arlene           52 Oregon-37           11:20.00   11:06.71  
                  38.55     1:20.67 (42.12)     2:03.32 (42.65)     2:45.84 (42.52)
        3:27.67 (41.83)     4:10.05 (42.38)     4:52.30 (42.25)     5:34.17 (41.87)
        6:16.17 (42.00)     6:57.94 (41.77)     7:39.91 (41.97)     8:21.83 (41.92)
        9:03.95 (42.12)     9:45.95 (42.00)    10:27.51 (41.56)    11:06.71 (39.20)
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welty-Fick, Carolyn L     50 Oregon-37              46.30      48.54  
 
Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fox, Christina M          54 Oregon-37            1:41.00    1:36.97  
                  48.08     1:36.97 (48.89)                                        
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welty-Fick, Carolyn L     50 Oregon-37              43.95      46.04  
  2 Fox, Christina M          54 Oregon-37              48.00      48.39  
 
Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welty-Fick, Carolyn L     50 Oregon-37            1:42.34    1:43.43  
                  48.11     1:43.43 (55.32)                                        
 
Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delmage, Arlene           52 Oregon-37              32.78      32.85  
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delmage, Arlene           52 Oregon-37            1:20.42    1:18.75  
                  38.30     1:18.75 (40.45)                                        
  2 Fox, Christina M          54 Oregon-37            1:37.00    1:37.83  
                  47.39     1:37.83 (50.44)                                        
  3 Welty-Fick, Carolyn L     50 Oregon-37            1:38.79    1:40.70  
                  48.27     1:40.70 (52.43)                                        
 
Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrus-Hughes, Karen      57 Oregon-37              30.30      29.63  
  2 Lamoureux, Lori E         55 Oregon-37              34.80      33.21  
  3 Harrington, Sue           57 Oregon-37              36.30      36.03  
  4 Pugh, Lucianne            55 Puget Sound-36       1:00.00      51.73  
 
Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrus-Hughes, Karen      57 Oregon-37            1:06.60    1:07.38  
                  32.96     1:07.38 (34.42)                                        
  2 Lamoureux, Lori E         55 Oregon-37            1:16.95    1:14.85  
                  34.64     1:14.85 (40.21)                                        
  3 Harrington, Sue           57 Oregon-37            1:25.00    1:23.75  
                  40.84     1:23.75 (42.91)                                        
  4 Mangan, Martina G         56 Oregon-37            1:48.00    1:32.55  
                  45.20     1:32.55 (47.35)                                        
 
Women 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lamoureux, Lori E         55 Oregon-37           12:55.50   12:28.43  
                  40.66     1:25.15 (44.49)     2:11.43 (46.28)     2:58.26 (46.83)
        3:45.70 (47.44)     4:33.05 (47.35)     5:20.92 (47.87)     6:08.55 (47.63)
        6:56.36 (47.81)     7:44.43 (48.07)     8:32.26 (47.83)     9:20.07 (47.81)
       10:08.00 (47.93)    10:56.00 (48.00)    11:43.47 (47.47)    12:28.43 (44.96)
  2 Harrington, Sue           57 Oregon-37           13:20.00   13:04.09  
                  42.56     1:29.26 (46.70)     2:18.19 (48.93)     3:07.76 (49.57)
        3:58.03 (50.27)     4:47.82 (49.79)     5:38.17 (50.35)     6:29.15 (50.98)
        7:19.48 (50.33)     8:10.01 (50.53)     8:59.46 (49.45)     9:49.33 (49.87)
       10:39.09 (49.76)    11:28.26 (49.17)    12:16.80 (48.54)    13:04.09 (47.29)
 
Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrus-Hughes, Karen      57 Oregon-37              34.90      33.91  
  2 Larson, Linda L           59 Fort Lauderdale-50     40.77      39.51  
  3 Harrington, Sue           57 Oregon-37              48.00      47.48  
 
Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrus-Hughes, Karen      57 Oregon-37            1:15.00    1:14.51  
                  37.04     1:14.51 (37.47)                                        
  2 Larson, Linda L           59 Fort Lauderdale-50   1:25.77    1:25.07  
                  41.72     1:25.07 (43.35)                                        
 
Women 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Larson, Linda L           59 Fort Lauderdale-50   3:05.77    3:00.58  
                  44.47     1:29.91 (45.44)     2:15.75 (45.84)     3:00.58 (44.83)
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lamoureux, Lori E         55 Oregon-37              45.36      44.54  
  2 Mangan, Martina G         56 Oregon-37              52.42      51.91  
 
Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Sue           57 Oregon-37            1:42.30    1:43.03  
                  49.42     1:43.03 (53.61)                                        
 
Women 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Larson, Linda L           59 Fort Lauderdale-50   1:45.77    1:37.24  
                  43.70     1:37.24 (53.54)                                        
 
Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Larson, Linda L           59 Fort Lauderdale-50   1:35.77    1:30.96  
                  42.68     1:30.96 (48.28)                                        
 
Women 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Summers, Jeanna           60 Oregon-37           12:43.34   12:26.08  
                  44.00     1:30.88 (46.88)     2:18.45 (47.57)     3:05.81 (47.36)
        3:53.95 (48.14)     4:40.62 (46.67)     5:27.82 (47.20)     6:14.42 (46.60)
        7:01.56 (47.14)     7:49.02 (47.46)     8:36.26 (47.24)     9:21.76 (45.50)
       10:08.47 (46.71)    10:54.61 (46.14)    11:40.71 (46.10)    12:26.08 (45.37)
 
Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Summers, Jeanna           60 Oregon-37              42.50      41.53  
 
Women 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Summers, Jeanna           60 Oregon-37            3:19.00    3:14.04  
                  47.06     1:35.89 (48.83)     2:26.58 (50.69)     3:14.04 (47.46)
 
Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dillon, Sally A           68 Puget Sound-36         39.00      39.04  
 
Women 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dillon, Sally A           68 Puget Sound-36       1:24.00    1:24.87  
                  41.64     1:24.87 (43.23)                                        
 
Women 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dillon, Sally A           68 Puget Sound-36       3:01.00    3:02.82  
                  41.86     1:28.59 (46.73)     2:16.20 (47.61)     3:02.82 (46.62)
 
Women 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gettling, Janet           66 Oregon-37           13:35.00   13:18.21  
                  45.07     1:34.24 (49.17)     2:24.87 (50.63)     3:16.70 (51.83)
        4:07.95 (51.25)     4:58.59 (50.64)     5:49.22 (50.63)     6:39.42 (50.20)
        7:30.15 (50.73)     8:20.57 (50.42)     9:11.39 (50.82)    10:02.06 (50.67)
       10:52.37 (50.31)    11:42.62 (50.25)    12:32.00 (49.38)    13:18.21 (46.21)
 
Women 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierson, Ginger L         68 Oregon-37            1:50.00    1:46.93  
                  52.14     1:46.93 (54.79)                                        
 
Women 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierson, Ginger L         68 Oregon-37            4:00.00    3:50.74  
                  54.35     1:52.66 (58.31)     2:52.19 (59.53)     3:50.74 (58.55)
 
Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gettling, Janet           66 Oregon-37              45.52      45.06  
  2 Pierson, Ginger L         68 Oregon-37              50.00      47.15  
 
Women 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierson, Ginger L         68 Oregon-37            1:50.00    1:41.54  
                  48.85     1:41.54 (52.69)                                        
 
Women 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierson, Ginger L         68 Oregon-37            3:50.00    3:42.76  
                  50.80     1:46.42 (55.62)     2:43.41 (56.99)     3:42.76 (59.35)
 
Women 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gettling, Janet           66 Oregon-37              43.51      42.78  
 
Women 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gettling, Janet           66 Oregon-37            1:37.93    1:36.64  
                  45.20     1:36.64 (51.44)                                        
 
Women 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ward, Joy                 72 Oregon-37              41.00      41.84  
  2 Nichols, A Jane           73 Oregon-37              50.00      41.96  
  3 Noldge, Claudia           71 Oregon-37              58.69    1:01.67  
 
Women 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nichols, A Jane           73 Oregon-37            1:50.00    1:33.51  
                  44.45     1:33.51 (49.06)                                        
 
Women 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nichols, A Jane           73 Oregon-37              57.00      52.80  
  2 Noldge, Claudia           71 Oregon-37            1:03.32    1:11.28  
 
Women 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Noldge, Claudia           71 Oregon-37            2:25.56    2:41.13  
                1:12.76   2:41.13 (1:28.37)                                        
 
Women 70-74 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ward, Joy                 72 Oregon-37            1:46.81    1:51.75  
                  52.05     1:51.75 (59.70)                                        
 
Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collins, Nathan P         23 UC37-37                26.34      26.86  
  2 King, Riley A             18 Central Washngtn-35    28.00      28.64  
  3 Young, Joseph             19 Central Washngtn-35    27.11      31.04  
  4 Miller, Ryan              20 Central Washngtn-35    29.23      31.20  
 
Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collins, Nathan P         23 UC37-37              1:00.50    1:00.16  
                  29.49     1:00.16 (30.67)                                        
  2 King, Riley A             18 Central Washngtn-35    59.00    1:03.91  
                  29.93     1:03.91 (33.98)                                        
  3 Young, Joseph             19 Central Washngtn-35  1:10.00    1:15.06  
                  34.91     1:15.06 (40.15)                                        
 
Men 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collins, Nathan P         23 UC37-37              2:07.39    2:13.89  
                  30.80     1:04.75 (33.95)     1:40.06 (35.31)     2:13.89 (33.83)
  2 Miller, Ryan              20 Central Washngtn-35  3:00.00    3:13.34  
                  41.33     1:27.91 (46.58)     2:21.62 (53.71)     3:13.34 (51.72)
 
Men 18-24 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Man, Carson               22 Central Washngtn-35 13:00.00   12:54.71  
                  39.03     1:22.20 (43.17)     2:07.21 (45.01)     2:53.67 (46.46)
        3:41.92 (48.25)     4:31.10 (49.18)     5:20.98 (49.88)     6:11.77 (50.79)
        7:03.23 (51.46)     7:54.64 (51.41)     8:46.23 (51.59)     9:38.25 (52.02)
       10:30.73 (52.48)    11:22.36 (51.63)    12:12.36 (50.00)    12:54.71 (42.35)
 
Men 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collins, Nathan P         23 UC37-37              1:06.29    1:16.20  
                  36.83     1:16.20 (39.37)                                        
  2 Miller, Ryan              20 Central Washngtn-35  1:36.51    1:39.08  
                  50.16     1:39.08 (48.92)                                        
 
Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Man, Carson               22 Central Washngtn-35    50.00      40.98  
 
Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Man, Carson               22 Central Washngtn-35    35.00      33.78  
  2 Miller, Ryan              20 Central Washngtn-35    35.00      40.61  
 
Men 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Man, Carson               22 Central Washngtn-35  1:20.00    1:18.08  
                  35.61     1:18.08 (42.47)                                        
 
Men 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collins, Nathan P         23 UC37-37              2:46.60    2:36.06  
                  32.47     1:13.56 (41.09)     2:01.68 (48.12)     2:36.06 (34.38)
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yelin, Matt               25 Oregon-37              28.70      28.45  
 
Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bonus, Ted                26 Oregon-37            2:08.00    2:10.85  
                  30.41     1:04.71 (34.30)     1:38.96 (34.25)     2:10.85 (31.89)
  2 Dahl, David               29 Puget Sound-36       2:19.00    2:25.73  
                  33.83     1:10.79 (36.96)     1:49.31 (38.52)     2:25.73 (36.42)
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yelin, Matt               25 Oregon-37              35.73      35.52  
  2 Wood, Nick                26 Oregon-37              36.38      36.89  
 
Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yelin, Matt               25 Oregon-37            1:18.46    1:18.69  
                  37.68     1:18.69 (41.01)                                        
  2 Wood, Nick                26 Oregon-37            1:19.23    1:22.67  
                  39.08     1:22.67 (43.59)                                        
 
Men 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wood, Nick                26 Oregon-37            2:49.89    2:58.96  
                  40.18     1:25.43 (45.25)     2:12.15 (46.72)     2:58.96 (46.81)
 
Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wood, Nick                26 Oregon-37              30.68      32.48  
  2 Dahl, David               29 Puget Sound-36         38.00      35.78  
 
Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bonus, Ted                26 Oregon-37            1:08.00    1:04.70  
                  30.48     1:04.70 (34.22)                                        
 
Men 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bonus, Ted                26 Oregon-37            2:20.00    2:31.58  
                  35.38     1:16.87 (41.49)     1:55.01 (38.14)     2:31.58 (36.57)
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wood, Nick                26 Oregon-37            1:10.72    1:14.81  
                  36.17     1:14.81 (38.64)                                        
  2 Dahl, David               29 Puget Sound-36       2:05.00    1:19.97  
                  37.51     1:19.97 (42.46)                                        
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Brock H            33 Puget Sound-36         30.50      29.32  
 
Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Brock H            33 Puget Sound-36         36.56      35.17  
 
Men 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Brock H            33 Puget Sound-36       2:45.20    2:41.37  
                  37.08     1:18.72 (41.64)     2:01.27 (42.55)     2:41.37 (40.10)
 
Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Brock H            33 Puget Sound-36         38.61      38.28  
 -- Cleary, Kevin H           31 Oregon-37              36.00         DQ  
 
Men 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Cleary, Kevin H           31 Oregon-37            3:08.00         DQ  
                  44.92     1:35.89 (50.97)     2:21.16 (45.27)                    
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Brock H            33 Puget Sound-36       1:17.45    1:15.39  
                  35.40     1:15.39 (39.99)                                        
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crooks, Alex              39 Oregon-37              29.68      28.61  
  2 Radcliffe, James          37 Puget Sound-36         28.86      29.53  
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donnermeyer, Chris        38 Oregon-37            1:05.00    1:05.16  
                  31.01     1:05.16 (34.15)                                        
  2 Crooks, Alex              39 Oregon-37            1:04.50    1:06.12  
                  32.07     1:06.12 (34.05)                                        
  3 Radcliffe, James          37 Puget Sound-36       1:05.76    1:07.54  
                  31.25     1:07.54 (36.29)                                        
  4 Hiller, Patrick T         37 Oregon-37            1:12.50    1:14.10  
                  35.17     1:14.10 (38.93)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trexler, Adam             36 Oregon-37            2:12.00    2:11.44  
                  30.80     1:04.35 (33.55)     1:38.18 (33.83)     2:11.44 (33.26)
  2 Donnermeyer, Chris        38 Oregon-37            2:20.27    2:27.16  
                  34.91     1:12.06 (37.15)     1:49.97 (37.91)     2:27.16 (37.19)
  3 Crooks, Alex              39 Oregon-37            2:28.82    2:28.49  
                  33.01     1:10.68 (37.67)     1:50.22 (39.54)     2:28.49 (38.27)
  4 Hiller, Patrick T         37 Oregon-37            2:50.00    2:51.03  
                  38.22     1:20.62 (42.40)     2:05.97 (45.35)     2:51.03 (45.06)
 
Men 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Matt              37 Oregon-37           10:00.00    9:51.00  
                  34.30     1:11.02 (36.72)     1:48.64 (37.62)     2:25.89 (37.25)
        3:02.91 (37.02)     3:40.20 (37.29)     4:17.26 (37.06)     4:54.65 (37.39)
        5:32.33 (37.68)     6:09.96 (37.63)     6:47.62 (37.66)     7:25.43 (37.81)
        8:03.18 (37.75)     8:40.74 (37.56)     9:17.47 (36.73)     9:51.00 (33.53)
  2 Donnermeyer, Chris        38 Oregon-37           10:15.00   10:36.61  
                  35.90     1:15.05 (39.15)     1:54.62 (39.57)     2:34.36 (39.74)
        3:14.25 (39.89)     3:54.57 (40.32)     4:34.64 (40.07)     5:14.53 (39.89)
        5:54.52 (39.99)     6:34.90 (40.38)     7:15.47 (40.57)     7:56.06 (40.59)
        8:36.31 (40.25)     9:17.10 (40.79)     9:57.43 (40.33)    10:36.61 (39.18)
  3 Hiller, Patrick T         37 Oregon-37           13:00.00   12:45.78  
                  41.97     1:28.86 (46.89)     2:17.43 (48.57)     3:05.96 (48.53)
        3:53.52 (47.56)     4:42.35 (48.83)     5:30.57 (48.22)     6:19.25 (48.68)
        7:07.79 (48.54)     7:56.98 (49.19)     8:46.49 (49.51)     9:35.57 (49.08)
       10:24.55 (48.98)    11:12.95 (48.40)    12:00.13 (47.18)    12:45.78 (45.65)
 
Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gray, Trever O            38 Central Washngtn-35    26.00      28.42  
  2 Crooks, Alex              39 Oregon-37              35.87      36.66  
 
Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gray, Trever O            38 Central Washngtn-35    59.70    1:04.07  
                  30.95     1:04.07 (33.12)                                        
  2 Trexler, Adam             36 Oregon-37            1:12.00    1:10.76  
                  34.70     1:10.76 (36.06)                                        
  3 Crooks, Alex              39 Oregon-37            1:17.77    1:20.15  
                  39.39     1:20.15 (40.76)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gray, Trever O            38 Central Washngtn-35  2:07.00    2:18.85  
                  32.17     1:07.38 (35.21)     1:43.65 (36.27)     2:18.85 (35.20)
 
Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palma, Rodolfo            37 Oregon-37            1:12.00    1:25.55  
                  40.53     1:25.55 (45.02)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palma, Rodolfo            37 Oregon-37            2:40.00    2:59.17  
                  39.70     1:24.59 (44.89)     2:11.79 (47.20)     2:59.17 (47.38)
 
Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Radcliffe, James          37 Puget Sound-36         34.12      33.01  
 
Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trexler, Adam             36 Oregon-37            1:05.00    1:03.30  
                  29.60     1:03.30 (33.70)                                        
  2 Donnermeyer, Chris        38 Oregon-37            1:07.92    1:11.76  
                  33.98     1:11.76 (37.78)                                        
  3 Palma, Rodolfo            37 Oregon-37            1:02.00    1:13.65  
                  34.40     1:13.65 (39.25)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trexler, Adam             36 Oregon-37            2:40.00    2:29.39  
                  32.95     1:10.35 (37.40)     1:50.03 (39.68)     2:29.39 (39.36)
  2 Donnermeyer, Chris        38 Oregon-37            2:32.61    2:40.53  
                  35.35     1:14.85 (39.50)     1:57.21 (42.36)     2:40.53 (43.32)
 
Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gray, Trever O            38 Central Washngtn-35  1:00.00    1:01.74  
                  27.95     1:01.74 (33.79)                                        
  2 Hiller, Patrick T         37 Oregon-37            1:35.00    1:28.78  
                  40.15     1:28.78 (48.63)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trexler, Adam             36 Oregon-37            2:32.00    2:31.09  
                  31.63     1:11.88 (40.25)     1:57.80 (45.92)     2:31.09 (33.29)
  2 Palma, Rodolfo            37 Oregon-37            2:20.00    2:41.19  
                  33.70     1:16.67 (42.97)     2:01.60 (44.93)     2:41.19 (39.59)
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morgan, Kevin W           44 Oregon-37              27.99      27.69  
  2 Van Andel, Robbert        40 Oregon-37              28.00      28.65  
  3 Muessig, Dirk             44 Oregon-37              30.00      28.85  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Andel, Robbert        40 Oregon-37            1:02.00    1:02.48  
                  30.39     1:02.48 (32.09)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Andel, Robbert        40 Oregon-37            2:17.00    2:14.24  
                  31.72     1:05.62 (33.90)     1:40.23 (34.61)     2:14.24 (34.01)
 
Men 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Andel, Robbert        40 Oregon-37           10:00.00    9:52.54  
                  33.89     1:09.99 (36.10)     1:46.80 (36.81)     2:23.96 (37.16)
        3:01.36 (37.40)     3:39.02 (37.66)     4:16.60 (37.58)     4:54.15 (37.55)
        5:32.33 (38.18)     6:09.94 (37.61)     6:47.54 (37.60)     7:25.29 (37.75)
        8:02.74 (37.45)     8:40.23 (37.49)     9:17.09 (36.86)     9:52.54 (35.45)
 
Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Muessig, Dirk             44 Oregon-37            1:25.00    1:18.28  
                  38.24     1:18.28 (40.04)                                        
 
Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Andel, Robbert        40 Oregon-37              36.00      35.62  
 
Men 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morgan, Kevin W           44 Oregon-37            2:54.60    2:55.35  
                  41.15     1:26.01 (44.86)     2:10.09 (44.08)     2:55.35 (45.26)
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Muessig, Dirk             44 Oregon-37            1:15.00    1:12.63  
                  33.31     1:12.63 (39.32)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Muessig, Dirk             44 Oregon-37            2:50.00    2:47.54  
                  34.36     1:18.95 (44.59)     2:07.79 (48.84)     2:47.54 (39.75)
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frost, Mark               47 Oregon-37              29.00      27.17  
  2 Scott, Andrew             49 Oregon-37              30.97      29.33  
  3 Olson, Steven             46 Oregon-37              35.00      29.99  
  4 Donahue, Matthew A        48 Oregon-37              30.00      34.47  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frost, Mark               47 Oregon-37            1:02.00      59.90  
                  29.50       59.90 (30.40)                                        
  2 Scott, Andrew             49 Oregon-37            1:06.90    1:04.52  
                  31.20     1:04.52 (33.32)                                        
  3 Bogard, Clint             47 Oregon-37            1:20.64    1:18.27  
                  38.95     1:18.27 (39.32)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frost, Mark               47 Oregon-37            2:14.00    2:11.13  
                  30.23     1:03.53 (33.30)     1:37.60 (34.07)     2:11.13 (33.53)
  2 Bogard, Clint             47 Oregon-37            3:02.00    2:58.95  
                  42.48     1:29.08 (46.60)     2:16.30 (47.22)     2:58.95 (42.65)
 
Men 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frost, Mark               47 Oregon-37           10:30.00    9:48.93  
                  33.50     1:10.25 (36.75)     1:47.34 (37.09)     2:24.83 (37.49)
        3:02.58 (37.75)     3:40.49 (37.91)     4:18.01 (37.52)     4:55.48 (37.47)
        5:32.79 (37.31)     6:09.78 (36.99)     6:47.43 (37.65)     7:24.87 (37.44)
        8:01.97 (37.10)     8:39.01 (37.04)     9:14.76 (35.75)     9:48.93 (34.17)
  2 Waud, Timothy P           47 Oregon-37           11:32.50   11:21.85  
                  36.84     1:17.52 (40.68)     1:59.64 (42.12)     2:42.21 (42.57)
        3:25.09 (42.88)     4:08.18 (43.09)     4:51.37 (43.19)     5:34.76 (43.39)
        6:18.27 (43.51)     7:02.03 (43.76)     7:45.69 (43.66)     8:29.17 (43.48)
        9:12.82 (43.65)     9:56.20 (43.38)    10:39.70 (43.50)    11:21.85 (42.15)
 
Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Scot A          48 Oregon-37              31.43      31.34  
 
Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scott, Andrew             49 Oregon-37            1:21.00    1:17.39  
                  38.61     1:17.39 (38.78)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Scot A          48 Oregon-37            2:35.00    2:29.04  
                  35.22     1:12.28 (37.06)     1:50.79 (38.51)     2:29.04 (38.25)
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCarthy, Darren M        48 Oregon-37              37.10      35.67  
  2 Waud, Timothy P           47 Oregon-37              37.40      36.99  
  3 Olson, Steven             46 Oregon-37              49.00      41.52  
  4 Donahue, Matthew A        48 Oregon-37              43.00      44.32  
 
Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCarthy, Darren M        48 Oregon-37            1:20.10    1:19.80  
                  38.63     1:19.80 (41.17)                                        
  2 Waud, Timothy P           47 Oregon-37            1:20.20    1:20.55  
                  38.48     1:20.55 (42.07)                                        
  3 Bogard, Clint             47 Oregon-37            1:38.00    1:37.83  
                  46.84     1:37.83 (50.99)                                        
  4 Donahue, Matthew A        48 Oregon-37            1:47.00    1:41.70  
                  50.87     1:41.70 (50.83)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waud, Timothy P           47 Oregon-37            3:00.10    2:58.99  
                  41.45     1:27.23 (45.78)     2:13.52 (46.29)     2:58.99 (45.47)
  2 Donahue, Matthew A        48 Oregon-37            4:01.00    3:49.80  
                  54.34     1:53.94 (59.60)   2:54.98 (1:01.04)     3:49.80 (54.82)
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olson, Steven             46 Oregon-37              40.00      34.85  
  2 Donahue, Matthew A        48 Oregon-37              35.00      38.88  
  3 Bogard, Clint             47 Oregon-37              40.00      42.27  
 
Men 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Scot A          48 Oregon-37            2:45.00    2:50.26  
                  36.61     1:19.15 (42.54)     2:04.83 (45.68)     2:50.26 (45.43)
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scott, Andrew             49 Oregon-37            1:17.27    1:14.71  
                  34.85     1:14.71 (39.86)                                        
  2 McCarthy, Darren M        48 Oregon-37            1:15.10    1:15.33  
                  35.83     1:15.33 (39.50)                                        
  3 Olson, Steven             46 Oregon-37            1:35.00    1:24.65  
                  37.52     1:24.65 (47.13)                                        
  4 Bogard, Clint             47 Oregon-37            1:30.00    1:33.97  
                  46.03     1:33.97 (47.94)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waud, Timothy P           47 Oregon-37            2:45.30    2:42.62  
                  34.85     1:17.77 (42.92)     2:01.11 (43.34)     2:42.62 (41.51)
 
Men 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phillips, Dan L           51 Puget Sound-36       9:42.77    9:50.68  
                  33.47     1:09.72 (36.25)     1:46.37 (36.65)     2:23.58 (37.21)
        3:01.05 (37.47)     3:38.66 (37.61)     4:16.15 (37.49)     4:53.71 (37.56)
        5:31.71 (38.00)     6:09.33 (37.62)     6:46.83 (37.50)     7:24.80 (37.97)
        8:02.73 (37.93)     8:40.45 (37.72)     9:17.38 (36.93)     9:50.68 (33.30)
 
Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNulty, Osh              53 Oregon-37            1:15.79    1:16.46  
                  37.50     1:16.46 (38.96)                                        
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phillips, Dan L           51 Puget Sound-36         32.29      32.89  
  2 Brasket, Robert J         54 UC37-37                38.00      42.18  
 
Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNulty, Osh              53 Oregon-37            1:25.43    1:25.69  
                  40.11     1:25.69 (45.58)                                        
  2 Brasket, Robert J         54 UC37-37              1:26.00    1:32.75  
                  44.32     1:32.75 (48.43)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phillips, Dan L           51 Puget Sound-36       2:39.94    2:40.23  
                  36.60     1:17.32 (40.72)     1:59.42 (42.10)     2:40.23 (40.81)
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brasket, Robert J         54 UC37-37                34.00      36.98  
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNulty, Osh              53 Oregon-37            1:13.30    1:12.85  
                  34.49     1:12.85 (38.36)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phillips, Dan L           51 Puget Sound-36       2:25.20    2:25.95  
                  31.80     1:11.02 (39.22)     1:52.90 (41.88)     2:25.95 (33.05)
  2 McNulty, Osh              53 Oregon-37            2:38.60    2:37.97  
                  33.12     1:15.87 (42.75)     2:02.01 (46.14)     2:37.97 (35.96)
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rippey, Jeff L            58 Oregon-37              29.00      30.34  
  2 Stelzer, Keith J          55 Oregon-37              31.00      30.94  
  3 Metzger, Peter R          59 Oregon-37              30.80      33.66  
  4 Norville, Kent W          55 Oregon-37              37.82      37.21  
  5 Helm, Charlie             58 Oregon-37              42.00      43.59  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rippey, Jeff L            58 Oregon-37            1:15.00    1:11.97  
                  37.65     1:11.97 (34.32)                                        
  2 Norville, Kent W          55 Oregon-37            1:25.40    1:32.55  
                  41.53     1:32.55 (51.02)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norville, Kent W          55 Oregon-37            3:26.72    3:28.11  
                  45.15     1:37.10 (51.95)     2:33.54 (56.44)     3:28.11 (54.57)
 
Men 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howell, Richard K         55 Oregon-37           11:59.20   11:28.26  
                  38.83     1:21.21 (42.38)     2:04.28 (43.07)     2:47.99 (43.71)
        3:31.27 (43.28)     4:14.89 (43.62)     4:58.42 (43.53)     5:42.36 (43.94)
        6:26.48 (44.12)     7:10.12 (43.64)     7:54.63 (44.51)     8:38.52 (43.89)
        9:22.00 (43.48)    10:05.23 (43.23)    10:48.05 (42.82)    11:28.26 (40.21)
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Metzger, Peter R          59 Oregon-37              33.50      33.63  
  2 Stelzer, Keith J          55 Oregon-37              46.00      45.73  
  3 Helm, Charlie             58 Oregon-37              59.00    1:07.92  
 
Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Metzger, Peter R          59 Oregon-37            1:13.00    1:14.93  
                  36.44     1:14.93 (38.49)                                        
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howell, Richard K         55 Oregon-37              34.62      35.51  
 
Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allender, Patrick         56 Oregon-37            1:18.00    1:14.69  
                  35.62     1:14.69 (39.07)                                        
  2 Howell, Richard K         55 Oregon-37            1:17.00    1:18.61  
                  36.95     1:18.61 (41.66)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allender, Patrick         56 Oregon-37            2:50.00    2:40.40  
                  37.58     1:18.77 (41.19)     1:59.40 (40.63)     2:40.40 (41.00)
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Metzger, Peter R          59 Oregon-37              33.00      31.97  
  2 Norville, Kent W          55 Oregon-37              50.70      48.29  
 
Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howell, Richard K         55 Oregon-37            1:14.50    1:15.14  
                  36.89     1:15.14 (38.25)                                        
  2 Stelzer, Keith J          55 Oregon-37            1:31.00    1:27.46  
                  40.09     1:27.46 (47.37)                                        
  3 Norville, Kent W          55 Oregon-37            1:37.68    1:42.46  
                  48.93     1:42.46 (53.53)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allender, Patrick         56 Oregon-37            2:40.00    2:31.83  
                  33.01     1:15.73 (42.72)     1:56.86 (41.13)     2:31.83 (34.97)
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Larson, Allen J           61 Oregon-37            1:11.41    1:14.01  
                  36.57     1:14.01 (37.44)                                        
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shaw, Gary D              60 Salt Lake-34           37.53      37.27  
 
Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shaw, Gary D              60 Salt Lake-34         1:23.25    1:22.96  
                  39.18     1:22.96 (43.78)                                        
  2 Larson, Allen J           61 Oregon-37            1:49.52    1:52.42  
                  53.95     1:52.42 (58.47)                                        
 
Men 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Larson, Allen J           61 Oregon-37            1:33.30    1:36.33  
                  43.81     1:36.33 (52.52)                                        
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shaw, Gary D              60 Salt Lake-34         1:18.76    1:19.38  
                  37.04     1:19.38 (42.34)                                        
 
Men 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kirkland, Dan L           66 UC36-36             10:25.00   10:05.03  
                  34.50     1:11.75 (37.25)     1:49.60 (37.85)     2:28.24 (38.64)
        3:05.77 (37.53)     3:43.59 (37.82)     4:21.59 (38.00)     5:00.03 (38.44)
        5:38.08 (38.05)     6:16.35 (38.27)     6:54.76 (38.41)     7:33.07 (38.31)
        8:11.66 (38.59)     8:50.20 (38.54)     9:28.21 (38.01)    10:05.03 (36.82)
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Robert S           71 Oregon-37              31.90      34.79  
 
Men 70-74 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Robert S           71 Oregon-37           16:00.00   14:17.49  
                  43.82     1:34.26 (50.44)     2:26.83 (52.57)     3:20.55 (53.72)
        4:14.11 (53.56)     5:08.19 (54.08)     6:02.47 (54.28)     6:57.93 (55.46)
        7:53.16 (55.23)     8:47.91 (54.75)     9:43.50 (55.59)    10:37.99 (54.49)
       11:32.75 (54.76)    12:28.07 (55.32)    13:24.02 (55.95)    14:17.49 (53.47)
 
Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Robert S           71 Oregon-37              35.40      38.64  
 
Men 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Robert S           71 Oregon-37            1:21.60    1:29.19  
                  42.58     1:29.19 (46.61)                                        
  2 Berghaus, Peter P         73 Connecticut-5        1:53.46    1:52.32  
                  55.42     1:52.32 (56.90)                                        
 
Men 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berghaus, Peter P         73 Connecticut-5        4:05.96    4:10.38  
                1:00.91   2:03.91 (1:03.00)   3:09.69 (1:05.78)   4:10.38 (1:00.69)
 
Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keudell, David J          74 Oregon-37              50.00      48.93  
 
Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keudell, David J          74 Oregon-37            1:55.00    1:49.43  
                  52.11     1:49.43 (57.32)                                        
 
Men 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berghaus, Peter P         73 Connecticut-5        4:22.50    4:14.83  
                  57.84   2:02.78 (1:04.94)   3:09.59 (1:06.81)   4:14.83 (1:05.24)
 
Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berghaus, Peter P         73 Connecticut-5        1:49.57    1:49.32  
                  52.20     1:49.32 (57.12)                                        
 
Men 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berghaus, Peter P         73 Connecticut-5        4:11.61    4:05.92  
                  59.15   2:01.24 (1:02.09)   3:07.22 (1:05.98)     4:05.92 (58.70)
 
Men 80-84 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Radcliff, David A         80 Oregon-37           11:43.00   11:35.71  
                  40.55     1:23.84 (43.29)     2:07.39 (43.55)     2:51.33 (43.94)
        3:35.15 (43.82)     4:18.94 (43.79)     5:02.82 (43.88)     5:47.06 (44.24)
        6:30.68 (43.62)     7:14.39 (43.71)     7:58.62 (44.23)     8:42.65 (44.03)
        9:26.73 (44.08)    10:10.10 (43.37)    10:53.80 (43.70)    11:35.71 (41.91)
 
Men 90-94 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lamb, Willard             92 Oregon-37              42.91      43.13  
 
Men 90-94 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lamb, Willard             92 Oregon-37            1:39.72    1:41.54  
                  46.84     1:41.54 (54.70)                                        
 
Men 90-94 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lamb, Willard             92 Oregon-37            3:23.16    3:46.17  
                  50.42     1:48.79 (58.37)     2:47.56 (58.77)     3:46.17 (58.61)
 
Men 90-94 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lamb, Willard             92 Oregon-37           16:04.18   16:13.25  
                  54.62   1:56.26 (1:01.64)   2:58.91 (1:02.65)   4:00.26 (1:01.35)
      5:02.17 (1:01.91)     5:38.58 (36.41)     6:03.74 (25.16)   7:05.33 (1:01.59)
      8:06.23 (1:00.90)   9:07.77 (1:01.54)  10:10.21 (1:02.44)  11:12.21 (1:02.00)
     12:13.44 (1:01.23)  13:13.84 (1:00.40)  14:16.59 (1:02.75)  16:13.25 (1:56.66)
 
Men 90-94 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Lamb, Willard             92 Oregon-37            1:59.76         DQ  
                  59.82                                                            
 
Women 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oregon Masters-37  'A'                            2:30.00    2:41.27  
     1) Arora, Sasha W33                2) Stelzer, Sydney W24            
     3) Nobbs, Cassie A W43             4) Ready, Jodi R W43              
                  48.12     1:27.63 (39.51)     2:06.62 (38.99)     2:41.27 (34.65)
 
Women 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oregon Masters-37  'A'                                 NT    2:21.09  
     1) Harrington, Sue W57             2) Stone, Lara J W34              
     3) Wily, Marcie W40                4) Welty-Fick, Carolyn L W50      
                  35.87     1:08.08 (32.21)     1:39.19 (31.11)     2:21.09 (41.90)
 
Women 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oregon Masters-37  'A'                                 NT    3:32.66  
     1) Nichols, A Jane W73             2) Welty-Fick, Carolyn L W50      
     3) Mack, Jaime K W47               4) Noldge, Claudia W71            
                  53.58     1:41.49 (47.91)     2:11.39 (29.90)   3:32.66 (1:21.27)
 
Women 240-279 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oregon Masters-37  'A'                            5:26.75    5:34.38  
     1) Ward, Joy W72                   2) Pierson, Ginger L W68          
     3) Delmage, Arlene W52             4) Asch, Jill Marie M W48         
                  46.67   1:35.25 (1:35.25)     2:22.70 (47.45)   3:15.15 (1:39.90)
        3:49.23 (34.08)   4:28.25 (1:13.10)     4:59.65 (31.40)   5:34.38 (1:06.13)
 
Men 72-99 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Central Washington Swim Team-35  'A'              2:00.00    1:56.18  
     1) Miller, Ryan M20                2) Man, Carson M22                
     3) King, Riley A M18               4) Gray, Trever O M38             
                  32.02     1:02.60 (30.58)     1:31.27 (28.67)     1:56.18 (24.91)
 
Men 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oregon Masters-37  'A'                            2:05.00    2:05.98  
     1) Olson, Steven M46               2) Hiller, Patrick T M37          
     3) Bogard, Clint M47               4) Donnermeyer, Chris M38         
                  30.51     1:03.33 (32.82)     1:37.14 (33.81)     2:05.98 (28.84)
 
Men 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oregon Masters-37  'A'                            2:00.00    1:58.11  
     1) Rippey, Jeff L M58              2) Stelzer, Keith J M55           
     3) McNulty, Osh M53                4) Frost, Mark M47                
                  30.94     1:01.98 (31.04)     1:30.84 (28.86)     1:58.11 (27.27)
  2 Oregon Masters-37  'B'                            2:25.00    2:19.08  
     1) Larson, Allen J M61             2) Metzger, Peter R M59           
     3) Miller, Matt M37                4) Helm, Charlie M58              
                  33.70     1:05.50 (31.80)     1:36.26 (30.76)     2:19.08 (42.82)
 
Mixed 72-99 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Central Washington Swim Team-35  'A'              2:00.00         DQ  
     1) Dugan, Kylie W19                2) Young, Joseph M19              
     3) Man, Carson M22                 4) Gonser, Becca W19              
                  47.88     1:34.97 (47.09)     2:10.79 (35.82)