Licensed to Oregon LMSC - For Office Use Only License
                                            HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 6/26/2014
                           2014  Oregon Senior Games                           
                              Short Course Yards                               
                                    Results                                    
 
Women 50-54 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Barb              54 Oregon-37                 NT      20.59  
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holland, Janet            54 Oregon-37                 NT      30.73  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pugh, Lucianne            54 Nonmember                 NT    1:56.12  
                  55.03   1:56.12 (1:01.09)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pugh, Lucianne            54 Nonmember                 NT    4:27.24  
                  56.68   2:04.41 (1:07.73)   4:27.24 (2:22.83)                    
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Denney, Kristen           54 Oregon-37                 NT    6:21.80  
                  35.18     1:12.17 (36.99)     1:50.00 (37.83)     2:28.51 (38.51)
        3:07.52 (39.01)   4:25.42 (1:17.90)     5:04.34 (38.92)     5:43.35 (39.01)
        6:21.80 (38.45)                                                            
  2 Wanders, Cinta            52 Nonmember                 NT   13:59.21  
                  52.88   3:31.77 (2:38.89)   5:00.93 (1:29.16)   6:34.03 (1:33.10)
      8:03.50 (1:29.47)   9:33.53 (1:30.03)  11:05.45 (1:31.92)                    
           12:36.67 ( )  13:59.21 (1:22.54)                                        
 -- Pugh, Lucianne            54 Nonmember                 NT         NS  
 
Women 50-54 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Barb              54 Oregon-37                 NT      16.95  
 
Women 50-54 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Barb              54 Oregon-37                 NT      19.26  
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pugh, Lucianne            54 Nonmember                 NT      58.95  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pugh, Lucianne            54 Nonmember                 NT    2:09.33  
                                                                        1:01.77 ( )
      2:09.33 (1:07.56)                                                            
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pugh, Lucianne            54 Nonmember                 NT    4:35.02  
                1:02.03   2:12.92 (1:10.89)   3:24.69 (1:11.77)   4:35.02 (1:10.33)
 
Women 50-54 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Barb              54 Oregon-37                 NT      14.91  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Denney, Kristen           54 Oregon-37                 NT    1:23.03  
                                                                          38.88 ( )
        1:23.03 (44.15)                                                            
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holland, Janet            54 Oregon-37                 NT    1:20.30  
                  39.25     1:20.30 (41.05)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shuman, Connie            59 Oregon-37                 NT    3:36.76  
                  50.30     1:47.76 (57.46)     2:43.04 (55.28)     3:36.76 (53.72)
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shuman, Connie            59 Oregon-37                 NT    9:14.23  
                  52.20     1:46.91 (54.71)     2:42.75 (55.84)     3:38.93 (56.18)
        4:35.46 (56.53)     5:32.44 (56.98)     6:28.34 (55.90)     7:24.28 (55.94)
        8:20.27 (55.99)     9:14.23 (53.96)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shuman, Connie            59 Oregon-37                 NT      57.22  
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shuman, Connie            59 Oregon-37                 NT    1:59.74  
                1:00.05     1:59.74 (59.69)                                        
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holmberg, Madeleine       61 Oregon-37                 NT    7:13.54  
                1:22.37     2:06.96 (44.59)     2:51.49 (44.53)     3:35.74 (44.25)
        4:19.96 (44.22)     5:04.13 (44.17)     5:47.79 (43.66)     6:31.48 (43.69)
        7:13.54 (42.06)                                                            
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holmberg, Madeleine       61 Oregon-37                 NT    1:33.06  
                           294:10:00.00 ( )    293:53:20.00 ( )           45.41 ( )
        1:33.06 (47.65)                                                            
 
Women 60-64 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holmberg, Madeleine       61 Oregon-37                 NT      17.97  
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holmberg, Madeleine       61 Oregon-37                 NT    1:24.68  
                  40.70     1:24.68 (43.98)                                        
 
Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holmberg, Madeleine       61 Oregon-37                 NT    3:02.49  
                  41.52     1:27.65 (46.13)     2:19.89 (52.24)     3:02.49 (42.60)
 
Women 65-69 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Snipe, Betsy              65 Nonmember                 NT      45.85  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gettling, Janet           66 Oregon-37                 NT    1:13.24  
                  35.00     1:13.24 (38.24)                                        
 
Women 65-69 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Snipe, Betsy              65 Nonmember                 NT      44.61  
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gettling, Janet           66 Oregon-37                 NT      40.31  
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gettling, Janet           66 Oregon-37                 NT    1:23.80  
                  40.93     1:23.80 (42.87)                                        
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schroder, Kaleo           78 Oregon-37                 NT    1:00.53  
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schroder, Kaleo           78 Oregon-37                 NT    2:13.02  
                1:01.53   2:13.02 (1:11.49)                                        
 
Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schroder, Kaleo           78 Oregon-37                 NT    1:12.84  
 
Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schroder, Kaleo           78 Oregon-37                 NT    2:39.26  
                                                                        1:15.75 ( )
      2:39.26 (1:23.51)                                                            
 
Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schroder, Kaleo           78 Oregon-37                 NT    1:20.80  
 
Women 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schroder, Kaleo           78 Oregon-37                 NT    3:02.10  
                               23:20.00 ( )                             1:24.75 ( )
      3:02.10 (1:37.35)                                                            
 
Men 55-59 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Walter            58 Oregon-37                 NT      23.97  
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Walter            58 Oregon-37                 NT    4:25.73  
                1:02.81   2:11.31 (1:08.50)   3:20.92 (1:09.61)   4:25.73 (1:04.81)
 
Men 55-59 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Walter            58 Oregon-37                 NT      21.02  
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Walter            58 Oregon-37                 NT      46.80  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Walter            58 Oregon-37                 NT    1:50.05  
                  52.83     1:50.05 (57.22)                                        
 
Men 60-64 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yensen, Kermit            61 Oregon-37                 NT      13.08  
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tudor, Jim                63 Unattached                NT      32.34  
  2 Bremer, Jack              64 Nonmember                 NT      38.00  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yensen, Kermit            61 Oregon-37                 NT    1:01.66  
                  30.02     1:01.66 (31.64)                                        
  2 Tudor, Jim                63 Unattached                NT    1:12.07  
                  35.53     1:12.07 (36.54)                                        
  3 Bremer, Jack              64 Nonmember                 NT    1:25.32  
                  38.08     1:25.32 (47.24)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tudor, Jim                63 Unattached                NT    2:46.82  
                  39.32     1:21.28 (41.96)     2:04.46 (43.18)     2:46.82 (42.36)
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henderson, Matt           64 Oregon-37                 NT    7:16.09  
                  39.24     1:21.08 (41.84)     2:04.21 (43.13)     2:48.71 (44.50)
        3:32.98 (44.27)     4:17.75 (44.77)     5:03.39 (45.64)     5:48.58 (45.19)
        6:34.05 (45.47)     7:16.09 (42.04)                                        
  2 Tudor, Jim                63 Unattached                NT    7:23.56  
                  41.50     1:24.95 (43.45)     2:08.70 (43.75)     2:54.35 (45.65)
        3:39.75 (45.40)     4:25.56 (45.81)     5:10.58 (45.02)     5:57.30 (46.72)
        6:40.68 (43.38)     7:23.56 (42.88)                                        
  3 Bremer, Jack              64 Nonmember                 NT    9:21.50  
                  40.41     1:30.65 (50.24)     2:26.37 (55.72)     3:23.57 (57.20)
        4:22.56 (58.99)     5:22.12 (59.56)   6:23.17 (1:01.05)   7:23.92 (1:00.75)
      8:24.49 (1:00.57)     9:21.50 (57.01)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bremer, Jack              64 Nonmember                 NT      44.24  
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henderson, Matt           64 Oregon-37                 NT      46.46  
  2 Bremer, Jack              64 Nonmember                 NT      50.72  
 
Men 60-64 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yensen, Kermit            61 Oregon-37                 NT      14.20  
 -- Henderson, Matt           64 Oregon-37                 NT         DQ  
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yensen, Kermit            61 Oregon-37                 NT    1:14.50  
                  34.71     1:14.50 (39.79)                                        
 
Men 65-69 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garibaldi, Mike           68 Oregon-37                 NT      14.33  
 -- Setnicka, Timothy         67 Nonmember                 NT         NS  
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garibaldi, Mike           68 Oregon-37                 NT      30.96  
 -- Setnicka, Timothy         67 Nonmember                 NT         NS  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garibaldi, Mike           68 Oregon-37                 NT    1:08.32  
                  34.05     1:08.32 (34.27)                                        
 
Men 65-69 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yeager, Clark             65 Oregon-37                 NT      19.05  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Yeager, Clark             65 Oregon-37                 NT         DQ  
                  45.31                                                            
 
Men 65-69 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Setnicka, Timothy         67 Nonmember                 NT         NS  
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yeager, Clark             65 Oregon-37                 NT      36.16  
 
Men 70-74 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nelson, Dale              71 Nonmember                 NT      17.33  
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Landis, Tom               72 Oregon-37                 NT      28.49  
  2 Campen, Gary              70 Puget Sound-PN            NT      38.31  
  3 Nelson, Dale              71 Nonmember                 NT      38.33  
  4 Rudolph, Roger            70 Oregon-37                 NT      39.36  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Landis, Tom               72 Oregon-37                 NT    1:06.13  
                  31.16     1:06.13 (34.97)                                        
  2 Rudolph, Roger            70 Oregon-37                 NT    1:23.50  
                  39.80     1:23.50 (43.70)                                        
  3 Campen, Gary              70 Puget Sound-PN            NT    1:25.54  
                1:25.53      1:25.54 (0.01)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Landis, Tom               72 Oregon-37                 NT    2:20.65  
                  31.91     1:07.53 (35.62)     1:44.44 (36.91)     2:20.65 (36.21)
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Landis, Tom               72 Oregon-37                 NT    6:29.92  
                  35.39     1:14.18 (38.79)     1:54.57 (40.39)     2:34.92 (40.35)
        3:15.16 (40.24)     3:55.21 (40.05)     4:35.03 (39.82)     5:14.35 (39.32)
        5:52.76 (38.41)     6:29.92 (37.16)                                        
 
Men 70-74 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Snipe, Ron                70 Nonmember                 NT      23.40  
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campen, Gary              70 Puget Sound-PN            NT      45.06  
  2 Snipe, Ron                70 Nonmember                 NT      53.02  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campen, Gary              70 Puget Sound-PN            NT    1:44.12  
                1:44.38         1:44.12 ( )                                        
 
Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campen, Gary              70 Puget Sound-PN            NT    4:11.02  
                           408:53:20.00 ( )    408:53:20.00 ( )         1:58.85 ( )
                                3:06.92 ( )   4:11.02 (1:04.10)                    
 
Men 70-74 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Snipe, Ron                70 Nonmember                 NT      23.83  
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Snipe, Ron                70 Nonmember                 NT    1:05.87  
 
Men 70-74 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rudolph, Roger            70 Oregon-37                 NT      17.96  
  2 Snipe, Ron                70 Nonmember                 NT      25.98  
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rudolph, Roger            70 Oregon-37                 NT      44.49  
  2 Snipe, Ron                70 Nonmember                 NT    1:12.06  
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rudolph, Roger            70 Oregon-37                 NT    1:45.10  
                  49.03     1:45.10 (56.07)                                        
 
Men 75-79 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thayer, George            78 Oregon-37                 NT      15.81  
  2 Ellis, Earl               78 Oregon-37                 NT      16.97  
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellis, Earl               78 Oregon-37                 NT      36.72  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellis, Earl               78 Oregon-37                 NT    1:21.70  
                  38.91     1:21.70 (42.79)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellis, Earl               78 Oregon-37                 NT    3:10.27  
                  42.28     1:30.14 (47.86)     2:20.63 (50.49)     3:10.27 (49.64)
 
Men 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellis, Earl               78 Oregon-37                 NT    8:22.54  
                  43.57     1:31.66 (48.09)     2:22.10 (50.44)     3:13.64 (51.54)
        4:05.62 (51.98)     4:58.31 (52.69)     5:50.93 (52.62)     6:42.72 (51.79)
        7:33.48 (50.76)     8:22.54 (49.06)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thayer, George            78 Oregon-37                 NT      44.28  
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thayer, George            78 Oregon-37                 NT      49.97